barn, unga och vuxna tränar med oss varje år.
har vi lärt ut cirkus.
cirkusgymnasium finns det i Sverige.
olika cirkuspedagoger jobbar hos oss årligen.
Redan ett år efter att Cirkus Cirkör blev en ideell förening höll vi våra första kurser på Kulturhuset i Stockholm. Sedan dess har pedagogik, cirkusträning och cirkusen som social motor varit en självklar del av vår verksamhet.
På lina för blotta livet
Träffa våra pedagoger
Hos oss tränar du med professionella cirkusartister. Lär känna Thomas, Max och Sianna lite bättre!
Cirkör i Botkyrka
Alla Botkyrkas femte- och åttondeklassare erbjuds möjligheten att komma till Cirkörhuset och prova på cirkus. Den kulturella allemansrätten garanterar alla Botkyrkas elever en gemensam erfarenhet av kulturupplevelser.
Cirkör i skolan
Varje år besöker vi skolor i hela landet med våra pedagogiska shower och tillhörande workshops. Just nu turnérar vi med Trassligt!
Cirkör på folkparksturné
Tillsammans med Folkets Hus och Parker åker vi runt i Sverige under somrarna och ser till att alla barn får prova att träna cirkus.
Cirkör & Clowner utan gränser
2016 och 2017 turnérade projektet Cirkushoppet till 35 orter i Sverige för att sprida skratt och glädje till 4000 barn och vuxna som kommit till Sverige på flykt.